Siyah Zeytin Nasıl Yapılır? | Dilek Mutfakta

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Yılın her mevsiminde devamlı olarak tükettiğimiz Zeytin, kahvaltılarımızın, akşam yemeklerimizin vazgeçilmezlerindendir. Zeytin Akdeniz Bölgesinde yetişir ve en çok da üretimi Ege bölgesindedir. Biz de şimdi sizlerle zeytini hazır bir şekilde almayıp el emeğiyle sofralarımıza koyacağız. Siyah Zeytin Nasıl Yapılır diye merak ediyorsanız bu tarif ile sizde artık evinizde zeytin yapabilirsiniz. Bildiğimiz gibi geçen ay yeşil zeytin için tam ideal bir zamandı. Bu yüzden şimdi sizlerle Kasım’ın başında siyah zeytin yapacağız. Yeşil zeytine göre yapımı biraz daha kolaydır. Ama tam olması için biraz daha zamana ihtiyaç vardır. O yüzden hemen siyah zeytin tarifine ve püf noktalarına bakalım.

Aşağıdaki vereceğimiz siyah zeytin tarifi tek şişeliktir. Dilerseniz oranları eşit şekilde arttırarak birden fazla elde edebilirsiniz.

Diğer Tarifler  Çocuklar İçin Kahvaltıda Yapılabilecek 5 Tarif
Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Siyah Zeytin İçin Malzemeler

Siyah Zeytin  3 kg
Tuz (kaya tuzu) 1,5 bardak
5 kiloluk 1 şişe

Siyah Zeytin Tarifi

Öncelikle yapmanız gereken zeytinleri ayıklamak. Zeytinler diri olması gerekmektedir bu yüzden ezik – çürük olanları ayırmalıyız. Daha sonra sağlam zeytinlerimizi güzelce yıkayalım ve zeytinin suyu süzüldüğünden emin olasıya kadar kurutmalıyız. Daha sonra doldurma işlemine geçmeliyiz. 5 kiloluk şişemizi bir sıra zeytin bir sıra tuz şeklinde elimizdeki tüm zeytinleri dolduruyoruz. Şişenizin ağzını kapattıktan sonra kapağına küçük bir delik açıyoruz (Çivi gibi) ya da  2-3 günde bir de şişelerin kapaklarını gevşeterek gazını alıp tekrar iyice kapatın. Şişenizi serin yerde tutmaya dikkat edin ve düzenli olarak 1 ay boyunca zeytinleri sallayın.

Diğer Tarifler  Çocuklar İçin Kahvaltıda Yapılabilecek 5 Tarif

Bu işlemlerden sonra yaklaşık olarak 2- 2.5 ay sonra zeytininiz hazır hale gelir. Zeytinlerinizi başka bir kaba paylaştıracaksanız, bu süreçte oluşmuş zeytinin acı suyunu da bölüştürmeniz gerekir. Bu durumda zeytini tüketmeden bir gün önce tuzun/acılığın gitmesi için su da bekletin. Son olarak da beklettiğiniz sudan süzerseniz servise hazır olur.

Not: Eğer zeytininize aroma vermek istiyorsanız doldurma aşamasında 3-4 çay kaşığı sirke ekleyebilirsiniz.

Yukarı da size ev yapımı siyah zeytin tarifini vermiş olduk. Kolay gelsin ve.. Afiyet olsun!

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş